HomeAbout UsBiographiesDisplay

COLONEL JEFFERY G. CARLTON

PRINT | E-MAIL

Colonel Jeffery G. Carlton is the Vice Wing Commander of the 120th Airlift Wing stationed in Great Falls, MT. As Vice Commander, he assists the Wing Commander in administering Wing Policies, directives, regulations, and agreements.  He assists in the preparations of Federal and State budgets necessary for the support of the wing. Colonel Carlton is responsible for assisting the Wing Commander with maintaining the combat readiness of the 120th Airlift Wing in the event of an order to active duty for national or state emergencies. He assumed the position December 2017. 

Colonel Carlton attended college at the University of Arizona and received his commission in the United States Navy.  He served nearly 11 years as a Navy F/A-18 pilot, accruing over 1000 hours, including a combat tour for Operation SOUTHERN WATCH and culminated in a NATO exchange tour with the Canadian Air Force that included combat operations in the Balkan theater for Operation JOINT GUARDIAN and DELIBERATE FORGE.  After Joining the MT ANG in 2002, he flew nearly 1000 hours in the F-16C as an instructor pilot with numerous deployments for alert in support of Operation NOBLE EAGLE, defense of Korea and an additional combat tour in support of Operation IRAQI FREEDOM.  He subsequently converted to the F15C as part of the initial cadre and served as the 186 FS Director of Operations before moving to 120 AMXS Commander.  After the Wing declared conversion complete nearly a year early, he moved on to serve as the Wing Chief of Staff with command authority of the HQ staff.  In late 2012 he moved to the MT JFHQ as the J-5/7 Chief of Plans, Programs and Training where he managed the State Partnership Program with Kyrgyzstan, led multiple inter-agency exercises and galvanized the MTNG’s Dual Status Command capability for DOMOPS.  In January of 2014 he stood up the 120 AW AFIS program while completing the last major State Partnership Program mission in Kyrgyzstan that validated U.N. Peacekeeping Operations capabilities and domestic response capabilities before his permanent reassignment back to the 120 AW in June 2014.  Prior to his current position, Colonel Carlton was the Wing Inspector General for the 120th Airlift Wing.  

EDUCATION 
1991 Bachelor of Science, Aerospace Engineering, University of Arizona, Tucson, AZ 
1995 Naval Aviation Training, NAS Pensacola, FL; NAS Corpus Christi, TX; NAS Kingsville, TX 
1995 Survival Evasion, Resistance & Escape (SERE), NAS North Island, CA 
1996 F/A-18 FRS, VFA-125, NAS Lemoore CA 1996 NAVOSH Laser Systems Safety Officer, NAS Miramar, CA 
1997 USN Tactical Electronic Warfare Officer School, NAS Lemoore, CA 
1997 Naval Mine Warfare Officer School, NS Corpus Christi, TX 
1998 Raytheon AMRAAM School, Tucson, AZ 2003 F-16C Transition Training, ANGB Springfield, OH 
2003 USAF MANTIRN course, Luke AFB, AZ 2005 Joint Firepower Course for Forward Air Controllers (FAC-A), Nellis AFB, NV 2005 Air Command & Staff College, Distance Learning, Maxwell AFB, AL 
2008 Masters’ of Aeronautical Science in Aeronautics with Distinction, Embry Riddle, Great Falls MT 2009 F-15C Transition Training, Tyndall AFB, FL 
2009 Air War College, Distance Learning, Maxwell AFB, AL 
2012 Joint Staff Training Course, NORTHCOM, JFHQ MTNG, Ft Harrison, MT 
2013 Strategic Planning, (NGB G-5/BTO), Federal Leadership Institute, GA NG, Atlanta, GA 
2014 Strategic Planning Course II: (NGB G-5/BTO), Strategic Studies Group, AK ANG, JBER, AK 
2015 Inspector General Training Course, AFIA & SAF/IG, National Conference Center, Lansdowne, VA 2015 National Guard CPI Green Belt Course, FL ANG, Jacksonville, FL 
2015 National Guard CPI Black Belt (6 Sigma) Course, PA NG, Ft Indian Town Gap, PA 

ASSIGNMENTS 
1. December 1991-June 1992, Administrative and assistant training officer, pistol coach, University of Arizona NROTC 
2. June 1992-May 1995, Student Naval Aviator, NAS Pensacola, NAS Corpus Christi, NAS Kingsville 
3. May 1995-August 1996, Fleet Replenishment Pilot, VFA-125, NAS Lemoore, CA 
4. August 1996-May 1999, Strike-Fighter Pilot; Avionics & Armament Division Officer, Electronic Warfare Officer, Mine Warfare Officer, Chief of Scheduling; Navigation, Automated Information Systems, Public Affairs, Urinalysis & Laser Systems Safety Officer 
5. May 1999-June 2002, NATO Exchange Officer, Instructor pilot, Electronic, Air to Ground & Air to Air weapons and tactics phase manager, 441 Tactical Fighter Squadron, Cold Lake CFB, Alberta, Canada 
6. July 2002-April 2003, F-16C Conversion, MTANG Great Falls, MT & Springfield ANGB, OH 
7. April 2003-April 2004, F-16C pilot, assistant flight commander, plans & mobility officer, 186 FS, MTANG 
8. April 2004-July 2008, F-16C Instructor pilot, Flight Commander, 186 FS, MTANG 
9. July 2008-September 2008, A3O Action Officer, 1AF, Tyndall AFB, FL 
10. October 2008-March 2009, F-15C Conversion, Tyndall AFB, FL 
11. October 2008-March 2010, F-15C pilot, Director of operations/Assistant Director of Operations, 186FS, MTANG 
12. March 2010-July 2010, F-15C pilot, Aircraft Maintenance Squadron Commander, 120 MXG, MTANG 13. August 2010-October 2012, 120 FW Chief of Staff, 120 FW, MTANG 
14. October 2012-June 2014, Director J-5/7 Chief of Plans, Programs and Training, JFHQ, MTANG 
15. June 2014-December 2017, Wing Inspector General, 120 AW 16. December 2017-Present, 120th Airlift Wing Vice Commander 

FLIGHT INFORMATION 
Rating:  Command Pilot 
Flight hours:  Over 2200 
Aircraft flown:  F-15C, F-16C, F/A-18, T-45, T-2, T-34 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS 
Meritorious Service Medal (3) 
Air Medal (2) 
Aerial Achievement Medal (2) 
Air Force Commendation Medal 
Navy Commendation Medal 
Air Force Achievement Medal 
Navy Achievement Medal (2) 
AF Outstanding Unit Award (3)  
AF Organizational Excellence Award 
Navy Unit Commendation 
Navy Meritorious Unit Commendation 
Combat Readiness Medal (6) 
Armed Forces Expeditionary Medal 
Iraq Campaign Medal (2) 
Global War on Terrorism Medal  
Korean Defense Service Medal 
Navy & Marine Corps Overseas Service Ribbon (3) 
Sea Service Deployment Ribbon AF Expedition Service Ribbon (2)  

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION 
Ensign (USN)   20 December 1991 
Lieutenant Junior Grade (USN) 20 December 1993 
Lieutenant (USN)  20 December 1995 
Lieutenant Commander (USN) 01 March 2002 
Major 01 July 2002 
Lieutenant Colonel 06 November 2006 
Colonel   28 June 2018 
 
(Current as of August 2018)